Klub jazzowy
69 prezentuje
koncert zespołu LABORATORIUM
w składzie: Janusz
Grzywacz
- instrumenty klawiszowe, Marek
Stryszowski -
saksofony, śpiew,
Marek
Raduli
-
gitara, Krzysztof
Ścierański
-
gitara basowa,
Marcin Ścierański
-
perkusja.
Grupa
LABORATORIUM, czyli polska legenda jazz-rocka, powstała w 1970 roku.
Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek
Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński
i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się
półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.
Od samego
początku zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach
oraz konkursach. Koncertowali nie tylko w Polsce, wystąpili m.in. na
festiwalu Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal, zagrali
również kilka koncertów w Indiach. Jeden z najbardziej uznanych
dziennikarzy oraz propagator muzyki jazzowej Willis Conover z Głosu
Ameryki, stwierdził
w jednym z wywiadów, że Laboratorium to
najlepszy zespół jazz-rockowy w Europie. I za taki był uznawany
przez fanów i większość krytyków zarówno krajowych, jak i
zagranicznych. Cała dekada lat 70., aż do zawieszenia działalności
w roku 1988, to niekończące się trasy koncertowe, a także kolejne
wydawnictwa płytowe (9 płyt LP).
Impulsem do
wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego
box-u (CD) „LABORATORIUM Antology 1971-1988 Nagrania wszystkie, no…
prawie wszystkie”. Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu
wydarzeniu i liczne „namowy” fanów i organizatorów
koncertów doprowadziły do drugiego życia zespołu. Obecny skład
zespołu to Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański,
Marek Raduli oraz Marcin Ścierański.
Występy
„Laborki” cieszą się, jak w przeszłości, wielkim
zainteresowaniem publiczności i entuzjastycznymi recenzjami w
mediach, co znalazło potwierdzenie w przyznanych nagrodach: odznaka
Honoris Gratia prezydenta Krakowa dla Laboratorium wręczona podczas
55. Krakowskich Zaduszek Jazzowych (koncert jubileuszowy „40 lat
Laborki”) w 2010 roku; prestiżowa nagroda – statuetka Komedera
podczas XVIII Komeda Jazz Festival; od 2012 roku zespół zdobywa
także 1. lub 2. miejsce w Jazz Top (kategoria Zespół Elektryczny),
corocznej ankiecie czytelników Jazz Forum.
Są zespoły,
których kult istnieje bez względu na to, z jakimi przerwami tworzą
i w jakim kierunku podąża ich muzyka. Do nich należy zespół
Laboratorium, który po 32 latach nagrał kolejną studyjną płytę
„Now”, która ukazała się 2 listopada 2018 roku i uzyskała
status złotej płyty!
Ceny
biletów: 69 zł (przedsprzedaż), 80 zł (w dniu koncertu).
Sprzedaż
biletów: MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512
442 918.
Organizator: CKiW w
Andrychowie
Patroni medialni: Radio Andrychów i Nowiny
Andrychowskie / radioandrychow.pl / mamNewsa.pl / wadowiceOnline.pl /
faktywadowice.pl / wrzuc.info